Установка датчиків безпеки (фотоелементів)


Датчики безпеки або фотоелементи відносяться до додаткових пристроїв автоматичної системи. Вони не входять в основний комплект, але їх можна придбати окремо. Цей пристрій дуже корисне - воно реагує на перешкоду, яке виникає несподівано перед закриваються воротами і посилає сигнал блоку управління на запуск реверсного ходу стулок. У випадку з автоматичними шлагбаумами дані фотоелементи не даремно називають «засобом від травматизму», адже коли стріла опускається вона може завдати величезної шкоди людині або авто (від удару стрілою можна отримати струс мозку). Установка фотоелементів для забезпечення безпечного руху при використанні шлагбаумів обов'язкове. А ось для орних і відкатних - немає. Адже швидкість руху стулок не така вже й велика, тому великої шкоди стулка не нанесе. До того ж практично всі автоматичні системи мають функцію виявлення перешкоди, яка спрацьовує коли стулка в щось впирається. Тоді привід запускає зворотний хід воріт. 

Якщо ж автоматика на воротах може працювати і без фотоелементів чи потрібно їх взагалі ставити? Відповідь однозначна - так.

Ось уявіть, що Ви заїжджали на подвір'я і Вам довелося зупинитися в отворі (виникла перешкода або ще щось), а на Вашому приводі налаштована функція автоматичного закривання або ж хтось натиснув на кнопку пульта і ворота почали закриватися. Так великої шкоди стулка не нанесе, але все ж погнеться або подряпає фарбу на авто і Вам доведеться викласти кругленьку суму на її ремонт. А так придбавши фотоелементи, які коштують не так вже й дорого (близько 20-30 $) Ви точно не потрапите в таку ситуацію. 

Приєднати фотоелементи до автоматики не складе особливих труднощів. Його потрібно робити слідую схемою підключення, яка йде в інструкції до датчиків безпеки. 

Фотоелементи поставляються в парі. Один датчик передає інфрачервоний промінь (передавач), а другий його приймає (приймач). Для підключення приймача використовуються двожильні дроти, а ось вже для підключення передавача необхідний чотирьохжильний кабель, оскільки на цьому пристрої знаходяться 4 контакту - два для підключення харчування, один на прийом і один на передачу сигналу від плати. 

Коли з'являється перешкода на шляху закривається автоматичної системи промінь між цими двома датчиками переривається, через що реле припиняє подачу сигналу на плату, а та запускає реверсний хід воріт або шлагбаума. 

Щоб підключити датчики використовують або кабель, перетин 0,5 мм2 або кабель перетином 0,75 мм2. Не рекомендується підключати до передавача замість чотирижильного два двожильних кабелю, а також використовувати більш товсті дроти, оскільки їх буде не зручно підключати. 

В якому місці встановлювати фотоелементи? Є два варіанти розміщення - безпосередньо на опорних стовпах і на окремих опорах. Також їх можна встановлювати або зовні, або всередині двору або ж використовувати дві пари фотоелементів. Розміщувати потрібно обов'язково один навпроти одного, адже в іншому випадку промінь не буде потрапляти в приймач, а значить фотоелементи працювати не будуть. Середня висота розміщення датчиків - 50 см від поверхні проїзду.


Ось приклад розміщення фотоелементів на опорних стовпах.

А це на окремо розташованих опорах. В даному випадку для них виведені шматки профільних труб. 


Загалом способів установки маса. Можна застосувати свою фантазію.

Після установки фотоелементів може виникнути ситуація, при якій замість того, щоб відкриватися ворота продовжать (або почнуть) закриватися. Це може означати, що при установці і настройці приводів неправильно було визначено полярність двигуна. Щоб фотоелементи працювали правильно потрібно цю полярність поміняти. У різних системах це робиться по різному. Щоб дізнатися, як робити для Вашої автоматики прочитайте статтю Установка автоматики для воріт або Установка автоматики для розпашних воріт.

Ще одна порада для власників розпашних воріт - для автоматизації Ваших воріт краще використовувати дві пари фотоелементів. Так можна уникнути виникнення «мертвої зони». Одна пара встановлюється для відкритих воріт, а друга - для закритих. 

Далі ми привели стандартні схеми підключення фотоелементів на прикладі декількох виробників датчиків забезпечення безпеки автоматичних систем.


Датчики безпеки Professional (GANT)

Фотоелементи безпеки від компанії Came


Датчики від фірми FAAC


Датчики безпеки від фірми Doorhan