Як здійснюється управління воротами?
Автоматизація будь-якого проїзду передбачає обмеження вільного доступу на певну територію, але можливість вільного проїзду користувачів, що мають пристрій для управління автоматичною системою. Таких пристроїв існує безліч, і умовно можна розділити їх на стаціонарні і дистанційні.
До перших відносяться пристрої, що вимагають безпосереднього контакту: кнопка на посту охорони, ключ-вимикач, кнопкова клавіатура, зовнішній разблокіратором, жетоноприймач, зчитувач карткових пропусків або детектор відбитків пальців.
Другий тип пристроїв дозволяє відкрити ворота не виходячи з машини: пульт дистанційного керування, HomeLink, GSM-модуль, індукційна петля, зчитувач автомобільних номерів, радіокодовая клавіатура.
Питання «Що краще?» можна назвати риторичним, оскільки вибір пристрою завжди індивідуальний. На сьогоднішній день найпопулярнішим варіантом є пульти дистанційного керування, але при наявності пункту цілодобової охорони досить встановити на ньому звичайну ключ-кнопку і не витрачатися на брелоки для кожного користувача воротами. Ключ-кнопка має 1-3 клавіші (відкрити, закрити, стоп) і сигнал автоматиці подається оператором по кабелю. Іноді її називають «провідним пультом».
Якщо поста охорони немає, необхідно забезпечити доступ на територію певного кола осіб і закрити цей доступ для інших.
Як я вже сказав, найчастіше користувачі вибирають в якості системи управління автоматикою пульти дистанційного керування.
На управління за допомогою радіопульта-передавача розраховане будь автоматичний пристрій (електропривод, шлагбаум, маркізи, ролети) - для цього в блоці управління автоматики виробники встановлюють радіоприймач, але він готовий розшифровувати сигнали не всіх підряд пультів, а тільки «своїх», тому Ви не можете придбати будь-який вподобаний передавач.
Великі виробники автоматичних систем пропонують на вибір не просто кілька моделей радіобрелків, а кілька модельних лінійок, які сумісні з певною автоматикою. Наприклад, італійський бренд FAAC випускає пульти, що працюють на частоті 433 МГц і 868 МГц - зрозуміло, для них потрібні різні приймачі. В принципі, всі відомі бренди випускають по кілька серій різних передавачів.
Радіопультів можуть мати різну кількість каналів: скільки їх - можна визначити за кількістю кнопок на передавачі. Якщо з доступних автоматичних систем у Вас тільки одні ворота, можна взяти одноканальний, а якщо є кілька (в'їзні ворота будинку, ворота на роботі, гаражні, шлагбаум, ролети, маркізи) можна кожну систему прописати на окрему кнопку і всіма ними керувати за одного брелока .
Найпопулярнішими серед користувачів є дво- і чотирьохканальні пульти - якщо навіть у Вас в управлінні тільки одна автоматична система, на окремі кнопки можна прописати різні команди, наприклад, «відкрити ворота» і «відкрити ворота частково» (для пропуску пішохода).
Відрізняються радіопультів і типом кодування:
Передавачі з фіксованим кодом мають однаковий сигнал, тому в пам'ять приймача записується тільки один пульт, а потім його сигнал клонують на інші брелоки. Кількість таких передавачів не обмежена, але будь-хто, хто візьме в руки Ваш брелок, може без праці скопіювати його сигнал на свій пульт.
Передавачі з динамічним кодом (Rolling code) прописуються в пам'ять приймача по-окремо, оскільки у кожного з них свій код, причому при кожному натисканні кнопки він буде змінюватися. У приймачах встановлені спеціальні системи розпізнавання і розшифровки «своїх» кодів, тому скопіювати такий сигнал на сторонній пульт досить складно. Мінусом можна вважати обмежену кількість брелоків для воріт з такою автоматикою (обмежується можливостями приймача).
Детальніше про пультах дистанційного управління, і як вони записуються в пам'ять приймача можна прочитати тут.
Як правило, разом з пультами ДУ використовується ще одна система управління - резервна, оскільки радиобрелок можна втратити, забути десь, втопити на рибалці, у нього може сісти батарейка і т.д.
У цьому випадку найчастіше застосовуються стаціонарні ключі-вимикачі і кнопкові панелі (клавіатури). Обидва пристрої відносяться до провідних, який відкриває ворота або звичайним ключем, або набором певного коду на клавіатурі.
Ключі та клавіатури також можуть бути основним способом управління воротами, але все ж в більшості випадків використовуються як резервні, оскільки установка ключа-вимикача або кодонаборная панелі з зовнішнього боку воріт передбачає наявність надійної антивандального захисту - розбити корпус пристрою і відкрити ворота, з'єднавши проводки, цілком реально.
Якщо у Вас немає окремої хвіртки (не автоматизовано) встановити ключ-вимикач зі спеціальним шнуром для дистанційного розблокування з боку вулиці потрібно обов'язково. Коли Ваші ворота знеструмлені, автоматика не просто не відкриє їх, а не дасть Вам це зробити вручну. Електроприводи намертво блокують ворота внаслідок того, що зубчасті передачі мотор-редуктора залишаються в зачепленні між собою, а шестерні обертаються тільки разом з валом двигуна. На самих приводах є механізми для розблокування вручну, але приводи розташовані у дворі, а якщо Ви приїхали додому і немає електрики, у двір потрібно якось потрапити.
У таких випадках встановлюється зовнішній разблокіратором зі шнуром (різновид ключа-вимикача). Різниця між ними в тому, що ключ-вимикач запускає автоматику в звичайному режимі, а разблокіратором дозволяє відкрити ворота вручну в нестандартних ситуаціях.
До стаціонарних пристроїв управління воротами відносяться також жетоноприймач, зчитувачі карткових пропусків і детектори відбитків пальців - першій-ліпшій нагоді по-різному реалізована ідея ключа, що відкриває проїзд.
Жетоноприймач виступає в ролі імпульсного генератора, який подає сигнал на відкриття воріт (або підняття стріли шлагбаума) при опусканні в паз спеціального жетона. Такі системи використовуються на деяких підприємствах. На платних автомобільних стоянках іноді встановлюються Монетоприймачі (або купюроприемники), що діють за тим же принципом, але замість жетонів в паз необхідно опускати монети (або купюри) певного номіналу. Такі пристрої монтують на спеціальних стійках з боку в'їзду.
Ідея може бути реалізована за допомогою магнітної картки та зчитувача. У цьому варіанті на в'їзді потрібно піднести картку до розпізнавального пристрою.
Купюроприемники і зчитувачі магнітних карт активно застосовуються на платних автомагістралях, причому найчастіше одночасно (для кожного виду оплати обладнання встановлюється на своїй смузі).
Останнім часом для управління автоматичними системами контролю проїздів стали використовуватися біометричні замки - пристрої, що розпізнають відбитки пальців користувачів, що мають доступ на контрольовану територію, але для них в блоці управління автоматики повинна стояти відповідна плата. Це поки кілька екзотичний для нашої країни варіант.
Також рідко застосовуються зчитувачі автомобільних номерів і детектори «індукційна петля». Принцип роботи перших зрозумілий з назви, а другі є індукційні датчики присутності автомобіля. Ці датчики встановлюють під проїздом перед воротами, і вони спрацьовують, коли над ним проїжджає машина.
Якщо у Вас в автомобілі є HomeLink, І Ви єдиний користувач автоматичними воротами, можете взагалі нічого не вигадувати - відкривати ворота можна і з його допомогою. По суті, це вбудований в автомобіль пульт дистанційного керування.
Його кнопки можуть бути розташовані на сонцезахисному козирку, плафоні освітлення салону, дзеркалі заднього виду, на панелі з зображенням хатинки зі стрілочкою і світлодіодним вогником.
Однак є одне «але» - такі системи найчастіше встановлені в автомобілях американського виробництва, а їх частоти не збігаються з автоматикою з Європи.
Щоб їх «подружити», можна в керований пристрій (ворота, шлагбаум) встановити спеціальний адаптер, а з нього радіосигнал буде клонувати в машину. Адаптер впроваджується в автоматику воріт паралельно рідному приймача, тому міняти пульти, якщо ними користуються інші, не потрібно.
Який адаптер підійде - тема окремої розмови, але якщо коротко, то автомобіль Вольво сумісний з автоматикою Саме (для воріт), Ауді - з приводами для гаражних воріт Faac, а з автоматикою цього бренду для розпашних воріт сумісний HomeLink Додж Рама, секційної автоматикою Sommer без проблем керує Хамер і т.д.
З недавніх пір великою популярністю користується ще одна система управління воротами - GSM-модуль. Це спеціальний контролер, який підключається до блоку управління автоматики і дозволяє відкривати ворота з мобільного телефону.
Принцип роботи заснований на тому, що в пристрій вставляється власна SIM-карта будь-якого мобільного оператора, і в пам'ять цієї карти прописуються телефонні номери всіх користувачів, що мають доступ до управління воротами.
Коли такий користувач дзвонить на номер контролера, пристрій порівнює номер абонента зі своєю телефонною книгою, і якщо такий є, посилає автоматиці сигнал «відкрити ворота». Якщо номера абонента в пам'яті немає, контролер скидає дзвінок.
Слід зазначити, що з'єднання з абонентом як таке не відбувається, тому гроші з Вашого рахунку не списуються. Детальніше про GSM-модулях і про те, як їх встановлювати, можна почесть тут.
Тепер найцікавіше: який варіант управління воротами обходиться найдешевше?
Як вже було сказано на початку цієї статті, для воріт, де є цілодобова охорона, достатньо звичайної кнопки на посаді. Якщо такого поста немає, застосовуються пристрої, що дозволяють не виходити з машини, щоб відкрити або закрити ворота - пульти ДУ або GSM-модуль. Ключ-вимикач або кодонаборная панель рекомендується в якості резервного пристрою, а всі інші варіанти застосовуються в окремих випадках і підбираються індивідуально.
Отже, пульти або GSM-модуль в якості основного пристрою для управління воротами?
Як правило, в комплектацію будь-якого електроприводу або шлагбаума за замовчуванням включаються два радиобрелока - це мінімальне їх кількість, оскільки пульт необхідний кожному користувачеві і ще один потрібний про запас. Якщо купуєте інший варіант управління, пульти можна не брати.
Вартість радіопередавачів в першу чергу залежить від популярності виробника, а по-друге вже від їх технічних характеристик. Так середня ціна звичайного двоканального італійського пульта з динамічним кодом буде 25 €, а такий же брелок німецького виробництва «затягне» на 80 €. Фірмові передавачі дешевше будуть з фіксованим кодом.
GSM-модуль на 25 номерів обійдеться Вам дешевше, ніж два фірмових італійських пульта, але якщо Вам потрібні 4-5 брелоків, вигідно буде встановити зовнішній приймач і взяти пульти китайського виробництва по 5-10 $ за штуку (замість «рідних»).
Як Ви зрозуміли, вибір пристрою управління суто індивідуальний для кожного випадку, але крім їх вартості і зручності користування слід врахувати ще один нюанс: гарантійне та сервісне обслуговування.
Навіщо пульту гарантія і сервіс?
Будь-який пристрій управління воротами є механізмом, а техніка, навіть найкраща і найдорожча у світі, може зламатися. Просто статистика поломок буває 1%, а буває і 30%. Крім того, ніколи не можна виключати ймовірність заводський брак. На такий випадок сам виробник дає певну гарантію на свою продукцію.
Тут починається все найцікавіше: якщо «це» відбудеться, куди будете звертатися? Відішлете пульт на завод-виготовлювач в Італію або в Китай і почнете з ними листуватися? Швидше за все, Ви звернетеся до продавця, у якого придбали пристрій.
Якщо воно куплено в нашому Internet-магазині, в коробці обов'язково буде лежати гарантійний талон з адресою нашого власного сервісного центру - ми без проблем обміняємо або полагодимо його, а з заводом після будемо самі з'ясовувати стосунки.
Якщо ж Ви придбали пристрій в магазині, що складається з одного-двох продавців в орендованому кабінеті (або взагалі на квартирі), ніж ці продавці можуть Вам допомогти?
Вони отримують замовлення і тут же купують необхідний товар у нас або у інших дилерів виробника необхідної техніки, а потім просто перепродують його. Вони не надішлють Вам чужий гарантійний талон, а якщо щось трапиться, навряд чи його знайдуть у себе, тому порекомендують звертатися до виробника.
Крім сервісного обслуговування (по гарантії і після її закінчення) ми пропонуємо своїм клієнтам:
1. Оптові ціни на роздрібну купівлю - наша компанія реалізує ворітної обладнання всіх представлених в Україні виробників на дистриб'юторської основі, тому у нас і на заводах-виробниках ціни однакові.
2. Доставку до зручного Вам відділення фірми-перевізника, які є навіть у самих маленьких містах. Відвантажуємо замовлення зі своїх складів протягом одного дня, тому довго чекати посилку не доведеться.
3. Надійність покупки через Internet - розплатитися за своє замовлення можна за фактом його отримання, попередньо перевіривши посилку.
4. Безкоштовні консультації фахівців. Якщо Ви так і не визначили, який пристрій управління воротами буде оптимальним саме для Вас, наш менеджер може прорахувати вартість всіх відповідних варіантів.