Вибираємо фурнітуру для відкатних воріт
Майже кожна людина, що вирішила виготовити відкатні воріта своїми руками , Стикається перед дилемою: яку вибрати фурнітуру?
Перш за все, необхідно визначитися: що таке фурнітура для відкатних воріт і що входить в стандартний набір?
Направляючий профіль для відкатних воріт. У стандартній комплектації найчастіше зустрічається довжина 6м, рідше 5 і 7м.
Роликові каретки для відкатних воріт - 2шт. Бувають з металевими і полімерними роликами.
Верхні підтримують ролики для воріт. Підтримують воріта від бокового кочення.
Нижній уловлювач для відкатних воріт. У нижній уловлювач в'їжджає накатної кінцевий ролик і розвантажує воріта.
Верхній уловлювач для відкатних воріт. Утримує верхню частину воріт.
Кінцевий ролик для відкатних воріт. Вставляється в направляючу для відкатних воріт. На цій фотографії він об'єднаний з металевою заглушкою.
Гумові заглушки - вставляються в направляючу для воріт і оберігають від попадання снігу, води, сміття і т.п.
Хибна думка, що в комплект фурнітури входить інструкцією із застосування, зубчаста рейка, електропривод і т.п. У комплект входить тільки те, що описано вище. Якщо вам потрібна інструкція з виготовлення воріт - не шукайте її в коробці, а перейдіть в розділ Відкатні воріта своїми руками.
Багато також вважають, що для виготовлення відкатних воріт цілком достатньо роликових кареток і напрямної, і що придбати комплект без улавливателей і заглушок буде значно дешевше. Змушений Вас засмутити, цінова політика заводів-виробників така, що купити окремо направляючу і ролики для воріт дорожче, ніж весь комплект в зборі! Тому беріть повний комплект, він Вам повністю стане в нагоді при виготовленні воріт.
Але перед тим, як придбати комплект фурнітури необхідно визначитися з вагою воріт.
З вагою все приблизно зрозуміло - рама стандартних воріт розміром 4м * 2м важить до 100 кг, а питома вага профнастилу приблизно 5 кг / м2. При наявність голови на плечах, порахувати приблизний вага конструкції не складає особливих труднощів.
А тепер давайте перейдемо безпосередньо до вибору фурнітури для відкатних воріт. На сьогоднішній день на ринку України ми можемо виділити таких основних виробників: компанії Roll Grand (Запоріжжя), Rolling Hi-tech (Запоріжжя), Rolling Expert (Київ) і Welser (Україна-Австрія). На цих 4-х виробників фурнітури для воріт припадає близько 95% всіх продажів фурнітури для відкатних воріт в Україні. Також, на нашому ринку представлена фурнітура торгових марок Rolling Center (Італія) і Alutech (Білорусія) - частка італійських і білоруських комплектів в загальному обсязі продажів не більше 5%. При такому достатку на ринку фурнітури для відкатних воріт напрошується резонне питання - а що ж вибрати?
Давайте більш детально розглянемо якість окремих складових фурнітури для відкатних воріт.
Рівень (рейок). Найважливіший, мабуть, компонент фурнітури для відкатних воріт. Багато хто не надають йому належної уваги, вважаючи що "залізо воно і в Африці залізо". Так то воно так, але верстат, який виробляє "залізо", варто більше ста тисяч зелених одиниць, тому багато виробників просто економлять на придбанні нормального обладнання. Подивіться нижче реальні фотографії направляючої для воріт і Ви навіть без штангенциркуля, "на око" побачите різницю.
Зліва профіль київського виробництва фірми "Rolling Expert". Всі грані чіткі, дотримується строга паралельність поверхонь, відсутня "пропелер". Справа на фотографії оцинкований профіль австрійського виробництва фірми "Welser" - профіль ідеальний за формою, навіть зі штангенциркулем відшукати шлюб не вдасться. А посередині напрямна, вироблена в славному місті металургів - Запоріжжя.
Він якось дивної перекошеною форми, всі грані округлені, профіль викручені "пропелером". Більш того, по довжині профіль має різний розмір - з одного боку роликовий каретка влітає з зазором, а з іншого необхідно вибивати за допомогою молотка. Повірте, на такому профілі НЕМОЖЛИВО домогтися м'якого, плавного руху воріт і відсутність заїдань. Більш того, наші виробники штучно занижують діаметр роликів, так би вони вільно проходили вузькі місця профілю. Так що без якісного обладнання (прокатного стану) зробити якісну фурнітуру неможливо. Але ж цей виробник "злизав" розмір і конфігурацію труби у італійського виробника фурнітури для воріт Rolling Center, але копія далека від оригіналу. Я б порівняв з машиною Запорожец- півгодіні ганьби и ти на работе ...
Так навіщо потрібні чіткі межі на фурнітурі? Вони центрируют відкатні воріта. На фото хороше видно розташування роликового візка всередині направляючої. Якщо межі направляючої чіткі, а ролики стоять рівно - воріта будуть їздити тихенько, без заїдань і виляння.
Але і це ще не все. Мало хто знає, що всі наші українські виробники (крім фірм и welser - ті виробляється в Австрії на заводі Welser Profile AG) виробляють направляючу для відкатних воріт з м'яких марок сталі Ст. 3ПС (Сталь конструкційна вуглецева звичайної якості), яка згодом має властивість розгинатися. Тому вітчизняну фурнітуру ми рекомендуємо тільки для легких воріт - до 200 кг (хоча виробники декларують максимальна вага стулки 400 кг), так як таких навантажень не витримують ні напрямна, ні низькоякісні підшипники роликових кареток.
Роликові каретки. Другий суттєвий елемент фурнітури для відкатних воріт. Практично всі вітчизняні виробники фурнітури для воріт обрали для наслідування комплекти відомого італійського виробника Rolling Center. Тому його і візьмемо за еталон якості.
Роликова каретка з комплекту Rolling Center Basic до 400 кг
Багато людей, начитавшись в Інтернеті рекламних статей про полімерні ролики, замовляють саме їх, "тому що вони тихіше працюють". У цих статтях наводиться безліч аргументів на користь полімерних роликів, і що їх казкові властивості на голову вище, ніж у металевих. А ось тупі італійці і навіть китайці на додумалися до такого ноу-хау і досі виробляють металеві ролики. До чого б це?
Для таких клієнтів ми пропонуємо приїхати до нас і самостійно прокатати дві роликових візки - одну на полімерних роликах, іншу на металевих. І жодна людина після такого тесту не вибрав комплект фурнітури на полімерних роликах! В теорії полімерні ролики дійсно повинні бути більш тихими (в порівнянні з металевими). Але це при ідеальних умовах - якщо врахувати, що ступінь чистоти обробки поверхні рівні. Але у них різні технології виготовлення - металевий ролик точиться на верстаті з ЧПУ а потім в нього запресовується підшипник; у випадку з полімерними роликами колесо виплавляється в спеціальній формі, а потім в нього упресовують підшипник. Але полімерне колесо не завжди ідеально рівне і може виконувати роль кривошипа. Згадали, як вібрує на швидкості наголос або НЕ відбалансувало колесо автомобіля? Але зайвий шум створюється навіть не в парі тертя ролик-спрямовуюча. Шум виникає в основному від зашивання - жесть, профнастил, дошка и т.п., когда воріта на кривых полимерных колесах движутся по направляющей, напоминающей стиральную доску. И Вы получаете огромный музыкальный инструмент именуемый "воріта"!
Також варто відзначити крихкість полімерних роликів на морозі (через що вони можуть банально розколотися на морозі). А якщо ви захочете підварити воріта, не знімаючи полотна з роликів - готуєтеся до того, що колесо може розплавитися, як вершкове масло. І в першому, і в другому варіанті допоможе тільки заміна роликових візків, а вони не дешеві.
Кілька років тому, коли на ринку відчувався гострий дефіцит фурнітури, ми змушені були проводити воріта на фурнітурі з полімерними роликами. І кожен раз нам дуже важко було пояснити господареві, чому нові воріта заїдають і деренчать.
Якщо Ви ходите виготовити тихі воріта, то слід зупинити свій вибір на якісній фурнітурі, так як на шум дуже сильно впливає і якість прокатки направляючої. Якщо її поверхня нагадує пральну дошку, то ні на полімерних, ні на металевих роликах про безшумної роботі не може бути й мови.
Також не рекомендуємо до покупки фурнітуру з пластиковими дистанційними втулками (дивіться на фотографії), так як дуже часто у таких роликів неправильний розвал-сходження, колеса дивляться в різні боки. При русі воріт це загрожує стороннім шумом і дуже швидким зносом підшипників.
На цій фотографії дистанційні втулки металеві
Також слід зазначити низьку якість підшипників у вітчизняній фурнітурі. Всі українські виробники використовують китайські підшипники - і дуже часто навіть в нових комплектах Ви можете знайти браковані підшипники. Але причина криється не тільки в їх якості - дуже часто це рузультате неякісного складання. З усіх українських виробників ми б відзначили якість фурнітури фірми W elser (Київ) - там браковані каретки зустрічаються вкрай рідко.
Часто задають питання щодо заміни зношених підшипників. Але цей вузол є нерозбірним, підшипники запресованни в колеса і зняти їх неможливо. При поломці роликового каретки її необхідно замінити в зборі (тому що ремонт обійдеться в кілька разів дорожче нової).
Якість інших компонентів фурнітури (верхніх підтримувальних роликів, кінцевих роликів, уловлювачів, заглушок) також досить сильно відрізняється, але не слід дуже сильно на них загострювати увагу, так як ці комплектуючі не мають такого сильного впливу на кінцевий результат, як роликові каретки і напрямні.
На цій фотографії комплектуючі для відкатних воріт виробництва компанії Rolling Center. Кінцевий ролик металевий, всі деталі з досить товстою стали, що запобіжить розгинання або руйнування при ударних навантаженнях.
А це фотографії фурнітури для воріт українського виробництва. У всіх виробників кінцевий ролик пластиковий, товщина сталевих пластин, з яких виготовлені вловлювачі і підтримують ролики нижче і т.п., але серйозно на працездатність воріт це не впливає. Тобто на кожній деталі український виробник заощадив.
Тепер, коли ми вже багато знаємо щодо якості фурнітури для відкатних воріт, давайте підведемо проміжні висновки.
Італійська фурнітура. Якісна, добротна фурнітура, вироблена на хорошому обладнанні, практично відсутня шлюб. Але зворітною стороною медалі є висока ціна, яка навіть на найменший і легкий комплект до 400 кг становить не менше 350 Євро. Недешево, особливо в порівнянні з вітчизняними аналогами. Також слід зазначити можливий дорогий ремонт в майбутньому - пара роликових візків (зношуються вузол) обійдеться в суму не менше 250 Євро. При покупці Rolling Center варто бути обережним им - дуже часто недобросовісні продавці продають комплект роликів Rolling Center з трубою українського виробництва. Такі комплекти дешевше оригіналу на 50-100 Євро і пропонуються за ціною 250-300 Євро. Пам'ятайте, що на оригінальному направляющем профілі є гравіювання Rolling Center. Якщо у Вас грошей багато - рекомендуємо.
Наступним за якістю фурнітури є київська компанія Welser - комбінація направляючої, виробленої в Австрії на заводі Wesler Profile AG і вироблених в нашій Україна решти комплектуючих - роликів, уловлювачів, заглушок і т.п. Направляючий профіль виробляється на тому ж обладнанні, де виробляється продукція Rolling Center (Італія) і Alutech (Білорусія). А в комбінації з якісними українськими комплектуючими і низькою ціною (близько 140 Євро) робить її найпривабливішим пропозицією на ринку за критерієм ціна / якість. Це наш вибір. Рекомендуємо.
Фурнітура для відкатних воріт київського виробництва фірми Rolling Expert відрізняється доступною ціною, високою якістю направляючої, непогані підшипники - рекомендується тим, хто пошкодував грошей на фурнітуру Welser.
Продукция запорожских производителей Roll Grand и Rolling Hi-tech отличается самой низкой ценой на рынке. Других причин, которые бы вынудили покупателя купить такую посредственную по качеству фурнитуру мы не видим. На протяжении ряда лет мы не видим от этих производителей улучшения качества продукции. Наоборот, с каждым годом продукция становится более "экономной" - ухудшается качество подшипников, уменьшается толщина пластин і направляє і т.п. Років п'ять тому, коли не було іншої альтернативи, така продукція розбиралася на ура при ціні близько 250-300 Євро (навіть в сезон відчувався великий дефіцит), то зараз у покупця шикарний вибір більш якісних комплектів за менші гроші.
Самопальна фурнітура. Відмінна розвага для садомазохістів, яким нікуди подіти купу часу, бензину та нервів на майбутню заміну всієї фурнітури на заводську. Була дуже популярна років п'ять-десять тому, коли вартість найменшою італійської фурнітури для воріт була не меншою 600-700 Євро, і це був єдиний вихід заощадити. Тоді і воріта з автоматикою коштували $ 5000 - і черга стояла. Але часи змінилися. Сьогодні просто невигідно витрачати гроші, час на виготовлення самопалу. Пропоную провести прості арифметичні розрахунки. Мінімальна труба, яка може винести невеликі і середні воріта, 80мм * 80мм * 4 мм. Труби 60мм * 60мм * 3 мм і 80мм * 80мм * 3мм (на яких технічно простіше виготовити воріта і які багатьох «чайників» спокушають) для виготовлення фурнітури розглядати не варто, так як для її виробництва використовується м'яка сталь марки Ст. 3ПС (Сталь конструкційна вуглецева звичайної якості), яка згодом має властивість розгинатися (особливо при товщині стінки труби 3мм). Заводська труба виготовляється з більш якісної конструкційної сталі марки 20 (Сталь конструкційна вуглецева якісна), має товщину від 3,5 до 5 мм. На момент написання цього матеріалу вартість 6м труби перетином 80мм * 80мм * 4мм склала б 600 грн, транспортні витрати на роз'їзди на базар і до токаря 300-500 грн, матеріали для виготовлення (підшипники, метал, кола на болгарку) - 300 грн, робота токаря не менше 500-800 грн. Чому - тому що максимальний зовнішній діаметр підшипника повинен бути (80мм-4мм-4мм-2мм) = 70мм, а такого підшипника немає (є 72мм, але він без зазору працювати не буде), необхідно брати меншого діаметру, виготовляти зовнішні колеса, садити туди підшипник і т.п. Плюс Вам необхідно буде придумати і виготовити верхні ролики, накатної, вловлювачі, заглушки та інші дрібниці. Разом близько 1600-2200 грн. Навіщо займатися самокатуванням, якщо заводський варто в два рази дешевше? Плюс заводський комплект фурнітури для зсувних буде більш якісним, краще виглядати і працювати. А тепер додайте ризик того, що після розрізання труба через внутрішньої напруги піде пропелером (а таке відбувається в 90% випадків). Навіть рівну трубу, придатну для направляючої, на МЕТАЛОБАЗА важко знайти (не вірите - сходіть, подивіться). Економією тут навіть не пахне, навіть якщо токар - це Ви. Кожен повинен займатися своєю справою. Чи не рекомендуємо.
Пора визначитися. Якщо у Вас трохи грошей, а воріта зробити хочеться, виберіть вітчизняний комплект фурнітури для воріт на металевих роликах. Якщо хочеться ще і високої якості - візьміть україно-австрійський оцинкований комплект фірми Welser, якість практично як у Італії, а ціна майже не відрізняється від вітчизняного. І якщо Ви яскравий прихильник того, що наша країна в принципі не може виробляти нормальні товари і їх не варто купувати (а це не далеко від істини) - «купуйте ІТАЛІЙСЬКЕ». Підтримайте італійського виробника. Але чого не варто робити - то це гратися з самопалом.
Якщо Ви бажаєте придбати комплектуючі для відкатних воріт - перейдіть в розділ Фурнітура для відкатних воріт
Якщо Ви бажаєте купити комплект автоматики для воріт - перейдіть на сайт Svit-vorit com ua